Robotik Diz Cerrahisi Fiyatları

Robotik Diz Cerrahisi Fiyatları

İleri nesil teknolojik gelişmeler hayatımızın pek çok yerinde olduğu gibi sağlık alanında da söz konusudur. Robotik diz cerrahisi fiyatları bu nedenle kişiler tarafından merak edilir. Aynı zamanda operasyon sürecinin nasıl ilerlediği ve klasik diz protezi ameliyatlarından ayrıştığı noktalar sıklıkla sorulmaktadır. Şiddetli eklem ağrıları en az düzeye indirilerek iyileşme sağlanır.

Diz kireçlenmesi başta olmak üzere çeşitli ortopedik rahatsızlıklar görülmektedir. Diz eklemi sorunları kişinin günlük yaşantısını olumsuz yönde etkiler. Merdiven kullanma, yürüyüş ve benzeri eklem hareketi gerektiren aktivitelerde zorluk yaşandığı gözlemlenir. Bu nedenle ortopedi ve travmatoloji uzmanlığı kapsamında muayenesi yapılarak erken dönemde tedavi edilmelidir.

Robotik Diz Ameliyatı Nedir?

Bilgisayar ortamında oluşturulan üç boyutlu modelleme sistemleriyle diz eklemindeki sorunlar detaylı olarak görüntülenir. Tomografi ve diğer radyolojik testlerden yardım alınır. Robotik diz protezi operasyonu, hastanın ortopedik sağlık açısından ihtiyaçları doğrultusunda ilerler. Eklem üzerinde teşhis edilen hasarın boyutuna ve türüne göre kişiye özel protez tasarlanır.

Robotik Cerrahi

Ortopedi ve travmatoloji uzmanının kontrolünde ilerlemesi gereken bir süreçtir. Aşamalar robotik sistemler tarafından planlanır. Fakat diz eklemi üzerine uygulanan bütün işlemler doktor gözetiminde gerçekleştir. Bu nedenle robotik cerrahi alanında yetkinliğe sahip olması da tedavi açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda milimetrik ölçümler kullanıldığı için ameliyat sırasında en az oranda hata oluşması hedeflenir.

Kişinin kendi diz yapısına uygun olacak şekilde cerrahi işlemler gerçekleştirilir. Bu bağlamda hasarlı dokusu arındırılmış eklem yüzeyi göre oluşturulması beklenir. Böylelikle ortopedik sağlığın yüksek yararı gözetilerek iyileşme sağlanır. Operasyon sonrasında kısa süre içerisinde hastanın ayağa kalkması önerilir. Hekim gözetiminde dizlerin kullanılması oldukça etkilidir.

Hangi Hastalara Uygulanır?

İlaç tedavisi, fizyoterapi uygulamaları gibi cerrahi olmayan medikal tekniklerle diz eklemi problemleri iyileşme imkanı söz konusu olmayabilir. İşlev kaybı ve diz eklemi ağrıları eski şiddetinde devam etmektedir. Bu nedenle robotik diz cerrahisi uygulamaları tedavi amacıyla kullanılabilir. Gelişmiş teknolojik yöntemlerle beraber hastanın diz eklemi yapısı göz önünde bulundurularak ameliyat süreci planlanır.

Eklemlerin sürtünmesini önleyen kıkırdak dokusunda hasar teşhis edilen kişilere yönelik uygulanır. Temel hareket fonksiyonlarının gerçekleştirilemediği durumlar da söz konusudur. Çoğunlukla 50 yaş ve üzerindeki bireylere diz protezi ameliyatı uygulanır.

İstisnai olarak genetik sebeplerden ötürü oluşan diz eklemi rahatsızlıklarına genç yaşlarda müdahale edilmesi gerekebilir. Romatoid artrit, yani enfeksiyon halindeki romatizma örnek olarak verilebilir. Ek olarak spor aktiviteleri esnasında sert darbenin etkisiyle travma oluşabilmektedir.

Robotik Cerrahi Operasyon Süreci

Robotik sistemler eşliğinde hastanın diz ekleminin modeli oluşturulur. Bilgisayarlı tomografi gibi ekipmanların kullanımına başvurulur.Klasik cerrahi tekniklerden farklı olarak diz protezinin yerleştirileceği alan milimetrik hesaplamalar sonucunda hazırlanır.

Kişinin anatomik yapısına göre doğru açılar ayarlanması hedeflenir. Bu sayede ortopedik açıdan gerekli koşulları karşılamaktadır. Diz ekleminin aktif olarak yerine getirdiği eylemler, sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir.

Robotik diz cerrahisi fiyatları ve geleneksel diz protezi ameliyatı arasındaki farklılıklar merak edilir. Ortopedi ve travmatoloji alanında uzman hekim olarak Op. Dr. Ayşe Övül Erdoğan tarafından randevu alarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Robotik sistemlerle uygulamaların pek çok faydaları bulunur. Diz eklemi bölgesindeki yumuşak doku ve kemik yapıları olumsuz yönde etkilenmemektedir. Kişiye özel olarak tasarlanan protez sayesinde tedavinin yüksek oranda iyileşme sağladığı bilinir. Aynı zamanda kanama ve iltihap oluşumu ihtimali diğer cerrahi tekniklere göre daha azdır.

Robotik Diz Cerrahisi Fiyatları ve İyileşme Dönemi

Her bir hastanın diz eklemi rahatsızlıkları ve şikayetleri birbirinden farklıdır. Klasik diz protezi ameliyatları sonrasında küçük boyutlarda hasarlar görülebilir. Robotik protez cerrahisi sayesinde diz eklemi işlevselliği açısından en uygun sonuç elde edilir. Kişiler tarafından işlemlerin kalıcılığı nedeniyle de talep edilmektedir. Uzun seneler boyunca vücudun bir parçası olarak kullanılabilir.

Robotik Diz Cerrahisi Fiyatları

Özellikle iyileşme döneminde hastalara çeşitli faydaları olduğu gözlemlenir. Genellikle vücudun yapay madde olan protezle uyum sağlaması zaman alır. Farklı olarak robotik diz protezi ameliyatlarında daha kısa sürmektedir. Yürüme, merdiven tırmanma ve gün içerisinde gerçekleştirilen diğer eylemler zamanla destek dahi almadan gerçekleştirilebilir.

Son yıllarda geleneksel yöntemlerle yapılan diz protezinin yerini teknoloji imkanları almıştır. Robotik diz cerrahisi fiyatları ve uygulama aşamalarıyla ilgili bizlerle iletişime geçerek ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Add Your Comment