Artroskopi Nedir?

Artroskopi Nedir?

Artroskopi, eklemlerin içini görüntüleme ve eklem içinde oluşan yaralanma ya da hastalıkların tedavi edilmesini sağlayan araç olarak tanımlanabilir. Artroskopi genellikle diz eklemi ile ilgili hastalıklarda kullanıldığı gibi; omuz, kalça ve ayak ile el bileği cerrahisinde de kullanılır.

artroskopi nedir

Artroskopi Nasıl Yapılır?

Artroskopi ameliyatları en sık menisküs yırtıkları tedavisinde kullanılır. Bununla birlikte bağ zedelenmeleri, kırık çıkık durumu ya da travma nedeniyle oluşan eklem sorunlarında da artroskopi kullanılır.

Artoroskopi Ameliyatının Avantajları

Artroskopi ile yapılan ameliyatlarda vücuttan küçük kesiler alındığı için hastaların iyileşme süreci kısalır. Artroskopi hastanın konforu ve yaşam kalitesi açısından fayda sağladığı gibi estetik görünüm açısından da avantajlıdır.

Travma ya da eklem hastalıkları nedeniyle yapılan artroskopi ameliyatlarında eklemlere zarar gelme riski oldukça düşüktür. Açık cerrahi ile yapılan ameliyatlarda operasyon sırasında diğer eklemlere ya da vücut yapılarına zarar gelebilir.

Artroskopi ile yapılan ameliyatlarda eklem bölgesi detaylı olarak görülebilir. Böylece cerrahlar son derece hassas operasyonları daha kolay yapabilir.

Latest Posts

Aşil Tendonu Kopması
By: admin Mayıs 8, 2020
Kalça Yüzey Yenileme
By: admin Nisan 24, 2020
Kalça Sıkışması Sendromu
By: admin Nisan 17, 2020
Kemik Paget Hastalığı
By: admin Nisan 10, 2020
Call Now Button
×