Bilinçsiz Yapılan Spor Sakatlanmalara Sebep Oluyor

Bilinçsiz Yapılan Spor Sakatlanmalara Sebep Oluyor

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Ayşe Övül Erdoğan, bilinçsiz yapılan spor yüzünden artan travmaları söyledi ve Erdoğan, Vücudumuzu spor sakatlanmalarına karşı nasıl korumamız gerektiğini  Sözcü Gazetesine anlattı.

Yaz mevsiminin de gelmesiyle insanlarda spora ilgi daha çok artış gösteriyor. İnsanlar daha hızı kilo vermeye çalışması bilinçsizce yapılan sporlara davetiye çıkarıyor. Bu yüzden yaz aylarında diz ve omuz sakatlanmalarına bağlı şikayetlerin artış gösterdiği görülüyor.

Yazın hastalar en çok diz ağrısından dolayı geliyor. Özellikle gelişimi boyunca spor yapmamış ama belli bir yaştan sonra daha fit görünmek isteyenler kişilerde bu problemle daha sık karşılaşıyoruz. 20’li yaşlarında çok fazla diz ağrısı çeken insanların sebebi de bilinçsizce yapılan sporlar.

Spor Sakatlanmalarından Nasıl Korunabiliriz?

En önemlisi yaşımıza, fiziksel gücümüze ve yaşam tarzımıza uygun sporları tercih etmek. Bu sporları yaparken yaptığımız spora ve zemine uygun ayakkabılar tercih etmek gerekir. Babetlerle yürüyüş yapmaya kalkılırsa topuk dikeni rahatsızlığına neden olabilir. Ayrıca egzersiz yaparken yavaş yavaş tempo arttırılmalıdır. Spora başlamadan mutlaka esneme ve ısınma hareketleri yapılarak başlanmalı.

Ayşe Erdoğan, yürüyüş ve yüzmenin spora başlamak için en iyi spor olduğunu söyledi. imkanı olanlar içinde pilatesin vücut için çok faydalı olduğunu söyledi. Alanında iyi olan pilates hocalarıyla yapılırsa çok iyi sonuçlar verdiğini anlattı.