Kalça Kireçlenmesi Belirtileri

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri

Kalça kireçlenmesi, eklem yapısının incelmesi, yetersiz ya da dengesiz beslenme nedeniyle kemiklerin güçsüzleşmesi ve sigara ile alkol tüketimine bağlı olarak ortaya çıkar. Bunların yanı sıra hareketsiz bir yaşam, fazla kilolar ve kalça bölgesindeki travmalar da kalçada kireçlenmeye neden olabilir.

kalça kireçlenmesi belirtileri

Kalçada Kireçlenme Belirtileri

Kalça kireçlenmesinin belirtileri, erken dönemde kasık ve diz ağrıları, egzersiz yaparken zorlanma ve yürürken bacakta ağrı oluşmasıyla kendini gösterir. İlerleyen dönemde ise bir bacağın diğerinden kısa olması, hastanın günlük aktivitelerini yerine getirmekte zorlanması, eğilirken şiddetli ağrılar yaşanması gibi belirtiler gösterir.

Kalça kireçlenmesi genellikle 50 yaşından sonra görülür. Ancak doğumsal kalça çıkığı ya da kalça eklemi ile ilgili hastalıklar, erken yaşta kalçada kireçlenme oluşmasına neden olabilir.

Hastada kalça kireçlenmesi olup olmadığı etkili bir muayene ile ortaya çıkar. Ancak kalça eklemi hastalıklarının teşhis edilmesi için röntgen filmi, MR ve bilgisayarlı tomografi çektirilmesi gerekebilir.