Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Yürüme

blank

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Yürüme

Kalça protezi ameliyatı sonrası hastaların 6-8 hafta boyunca destek alarak yürümesi gerekir. Kalçayı zorlamamak ve kalçaya binen basıncı azaltmak için yürüme değnekleri ya da yürüteç kullanmak önemlidir.

kalça protezi ameliyatı sonrası yürüme

Total kalça protezi ameliyatı olan hastalar, 4-5 gün sonra hastaneden taburcu edilir. Hastaneden taburcu olduktan sonra hastaların oturma, kalkma ve dinlenme pozisyonlarına dikkat etmesi gerekir. Ters hareketler yapmak, öne eğilmek ya da uzun yürüyüş yapmak proteze zarar verebilir. Bununla birlikte hastaların hareketsiz kalmaması da önemlidir. Ameliyat sonrası doktor tarafından önerilen egzersizlerin düzenli olarak yapılması gerekir.

Kalça protezi ameliyatı yapıldıktan sonra haftalar 8.haftadan itibaren rahatça yürümeye başlayabilir. Ancak hastaların bir bacağını çok fazla açması ya da zorlaması protezin zarar görmesine ya da yerinden çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle kalça protezi ameliyatı sonrası yürüme sürecinde dikkatli olunmalı ve doktor tarafından önerilen egzersizlerin dışına çıkılmamalıdır.

blank
blank