Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası

Kalça protezi ameliyatı sonrası hastalar genellikle 4-5 gün içerisinde taburcu edilir. Hasta ameliyattan çıktıktan sonra aynı gün içerisinde birkaç adım atabilir. Ameliyattan sonraki ilk 5 gün boyunca da hastanın yürümesi önemlidir.

Kalça Protezi Ameliyatı İyileşme Süreci

Kalça protezi ameliyatı iyileşme süreci ortalama 3-4 haftadır. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra hastaların bağdaş kurma, bacak bacak üstüne atma gibi hareketleri yapması için bir engel yoktur. Ancak iyileşme sürecinde bu hareketlerin kesinlikle yapılmaması gerekir. Kalça bölgesini ve protezi zorlayan hareketler ağrı hissine neden olabileceği gibi, protezin gevşemesine ya da yerinden çıkmasına da yol açabilir.

Hastalar taburcu edildikten sonra ilaç kullanımına ve fizik tedavi hareketlerine dikkat etmelidir. Fizik tedavi hareketlerinin aksatılması ya da yanlış yapılması iyileşme sürecini sekteye uğratabilir. Ameliyat sonrası egzersizlerin düzenli olarak yapılması bu açıdan büyük önem taşır.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Spor

Total kalça protezi ameliyatı olan hastaların merak ettiği noktalardan biri spor yapma durumudur. Hastaların yürüyüş, yüzme, tenis gibi sporları yapmalarında ya da bisiklet kullanmalarında hiçbir sakınca yoktur. Ancak boks gibi sporlar ile yüksekten atlamayı gerektiren sporların yapılmaması önerilir.