Kalça Protezi Gevşeme Belirtileri

Kalça Protezi Gevşeme Belirtileri

Kalça protezi ameliyatı, günümüzde gelişmiş cerrahi tedavi yöntemleri ile yapıldığından protezlerin ömrü 30 seneye kadar ulaşmaktadır. Bununla birlikte protez cerrahisini gerçekleştiren ortopedi ve travmatoloji uzmanının bilgi ve tecrübesi ile hastanın kemik yapısının uygunluğu protezin kullanım süresinde belirleyicidir.

Kalça protezi ameliyatı sonrası hastaların duruş, oturuş ve yatış pozisyonlarına dikkat etmesi ve yasaklı hareketleri kesinlikle yapmamaları oldukça önemlidir. Kalça protezinin gevşemesi ya da yerinden çıkması gibi durumların oluşmaması için ameliyattan sonraki 2 ay boyunca hastaların ortopedi ve travmatoloji uzmanının önerilerine dikkat etmesi şarttır.

Kalça protezinde gevşeme ameliyat 5-10 yıl sonra oluşmaya başlayabilir. Protezin gevşemesi durumunda kalça protezi revizyonu ameliyatı yapılması gerekir.

Kalça Protezi Gevşeme Belirtileri Nelerdir?

Kalça protezinde gevşeme belirtileri şöyledir:

  1. Kalça ya da kasık çevresinde dinlenme ve hareket sırasında ağrı oluşması,
  2. Yürürken kalça bölgesinden ses gelmesi,
  3. Kalça çevresinde şişlik oluşması,
  4. Hastanın bacak boyunda farklılık oluşması

Kalça protezi ameliyatı olmuş hastalarda bu belirtilerin görülmesi durumunda gerekli tetkikler yapılarak protezin yeri ve durumu kontrol edilir. Protezin gevşemesi ya da yerinden çıkması gibi durumlar oluştuysa kalça protezi revizyon ameliyatı yapılması gerekir.