Kalçada Kireçlenme Belirtileri

Kalçada Kireçlenme Belirtileri

Kalçada kireçlenme belirtileri arasında en sık görülen durumların başında kasıkta oluşan ağrılar ve yürümede aksaklık ile yavaşlama gelir. Kalça kireçlenmesi, kasıkta ve dizin iç kısmında ağrıya neden olabileceği gibi, hastanın bacaklarını tam açamamasına da neden olur.

kalca kireçlenmesi belirtileri

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri

Kalçada kireçlenme, başlangıçta net bir belirti vermeyebilir. Kireçlenmenin artması ve eklemlerin zarar görmesiyle birlikte, yürümede zorluk, bacak ve kasık bölgesinde şiddetli ağrılar, öne eğilirken zorluk yaşama gibi belirtiler görülebilir. Kalçada kireçlenme belirtileri şöyledir:

  1. Yürümede zorluk yaşama, yürürken aksama ve ağrı görülmesi,
  2. Kasıkta ve dizde görülen ağrılar,
  3. Kalça hareketlerinde kısıtlılık oluşması,
  4. Bacağı tam açamama ya da açmaya çalışırken şiddetli ağrı oluşması
  5. Yürüme ya da egzersiz sonrası şiddetli ağrıların oluşması,
  6. İlerleyen dönemlerde dinlenme sırasında bacak ve kasığın ağrıması,
  7. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde bacaklardan birinin diğerine göre daha kısa olması

Kalça kireçlenmesi genellikle 50 yaş üstü insanlarda daha sık görüldüğü gibi, genç bireylerde de ortaya çıkabilir. Kalça kireçlenmesinin tedavisi için, hastalara kalça protezi takılması gerekebilir. 50’li yaşlarda ortaya çıkan kalça kireçlenmesi için genellikle 65 yaşına kadar protez takılması gerekir.

Kalça kireçlenmesi belirtileri görülen hastaların geciktirmeden doktor kontrolünden geçmeleri, kireçlenmenin artmasını önlemek ve eklemlerin zarar görmesini engelleyecek tedbirler almak açısından önemlidir.