Kalsifik Tendinit Neden Olur?

Kalsifik Tendinit Neden Olur?

Omuzun döndürücü manşetlerinde (omuzun hareketlerini kontrol eden dört kasın tendonları) oluşan bir durum olup, tendonlara kalsiyum birikmesi sonucunda ortaya çıkar. Bu durum, ağrıya ve hareket kısıtlılığına neden olabilir. Kalsifik tendinit genel olarak yaşlı bireylerde görülür, ancak genç yetişkinlerde de görülebilir. Kalsiyum birikimlerinin neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir, ancak bu durum kemiklerde zedelenme, yırtılma veya inflamasyon sonucu olabilir. 

Belirtiler arasında çoğu durumda şiddetli ağrı, harekette zorluk, özellikle eklem hareketleri sırasında güçsüzlük ve halsizlik bulunur. Bu semptomlar geceleri daha da kötüleşir. Bu sorunun tedavisi ağrı ve iltihabı hafifletmek için ilaçları, fizik tedavi ve nadir durumlardaysa cerrahi müdahaleyi içerir. Cerrahi, diğer işlemlerin başarısız olduğu durumlarda uygulanır ve kalsiyum birikintilerini çıkarmayı içerir.

Kalsifik Tendinit Hastalığı Evreleri

Prekalsifikasyon Aşaması: Kalsifik tendinit teşhisi gerçekleşmeden önceki aşamasıdır. Tendonlar bu noktada histolojik değişiklikler geçirir ancak genel olarak ağrı ya da başka belirtiler hissedilmez.

Kalsifikasyon Kademesi: Bu aşamada, kalsiyum kristalleri tendonlarda birikmeye başlar. Bu alan iki alt bölüme ayrılabilir:

Kalsifik Tendinit Neden Olur?

Formasyon alt evresi: Kalsiyum kristalleri aktif bir şekilde birikmeye başlar. Bu süreç çoğu zaman ağrısızdır.

Dinlenme alt dönemi: Kalsiyum birikimi stabil bir hale gelir. Dönemde de belirti görülmez.

Kalsifikasyonun Çözülme Aşaması: Zaman da en ağrılı olandır. Bu noktada, vücut kalsiyum birikintilerini yok etmeye ve onları emmeye başlar. Süreç sırasında, inflamasyon ve ağrı tipik belirtilerdir.

Postkalsifikasyon Kademesi: Son aşamada, tendonun yapısı yeniden düzenlenir ve normale döner. Ağrı ve inflamasyon bu evrede azalır ve sonunda yok olur.

Bu evrelerin her biri farklı zaman aralıklarında olabilir ve her hastada biraz farklı olabilir. Her ne kadar kalsifik tendinit ağrısız olsa da, çözülme kısmında şiddetli ağrı ve rahatsızlık oluşabilir. Bu nedenle, ağrı veya rahatsızlık hissediyorsanız, bir sağlık profesyoneli ile konuşmanız önemlidir.

Kalsifik Tendinit Tedavi Yöntemleri

Ağrıyı ve inflamasyonu azaltmak için bazı tıbbi iyileştirici ilaçlar genel olarak ilk operasyon seçeneğidir. Ayrıca kortikosteroid enjeksiyonları, lokal inflamasyon ve ağrıyı kontrol etmek için kullanılabilir.

Fizik tedavisi, ağrıyı hafifletmeye, hareket kabiliyetini artırmaya ve kuvveti geri kazanmaya yardımcı olabilir. Stretching, güçlendirme egzersizleri ve omuz hareketlerinin iyileştirilmesine yardımcı olacak diğer teknikler içerebilir.

Ultrason tedavisi, kalsiyum birikintilerini parçalayarak vücudun onları daha kolay bir şekilde yok etmesini sağlar. Ultrasound dalgaları, kalsiyum birikimlerine yönlendirilir ve bunları daha küçük parçalara ayırır.

Girişimsel radyoloji, tedavi sürecinde kullanılabilir. Bu yöntemler çoğu zaman ultrason veya röntgen rehberliğinde gerçekleştirilir ve bir iğne ile birikmiş kalsiyumu çıkarmayı içerir.

Cerrahi müdahale, diğer seçeneklerin başarısız olduğu durumlarda uygulanabilir. Bu cerrahi operasyon ile gerçekleştirilir, burada bir cerrah bir kamera ve diğer küçük aletleri içeren küçük bir tüpü (artroskop) bir veya daha fazla küçük kesi yoluyla ekleme yerleştirir. Cerrah, kalsiyum birikintilerini bulup çıkarabilir.

Her hastanın onarım planı, kalsifik tendinit belirtilerinin şiddetine, yaşına, genel sağlık durumuna ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, herhangi bir işleme başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir.