Kemik Hastalıkları

Kemik Hastalıkları

 

Vücudumuzdaki tüm kemiklerde oluşma ihtimali olan kemik hastalıkları, kemiklerin zamanla zayıflayarak daha kırılgan olmalarına neden olur. Bu kemik hastalıklarının en tehlikeli olanı doğuştan gelen kemik hastalığıdır.

Sık Görülen Kemik Hastalıklarıkemik hastalıkları

Felç: Duyu kaybı, baş dönmesi, yutma güçlüğü vb. belirtileri olan felç, damar ve sinir tıkanıklığı gibi sorunlardan dolayı oluşabilmektedir. Ayrıca şuanki tıp dünyasında felçin kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Raşitizm: İnsan vücudundaki vitaminlerin eksikliği sonucunda raşitizm hastalığı oluşmaktadır.  Bu eksik vitaminlerden en etkili olanı D vitaminidir. Bu hastalıkta özellikle bacaklardaki kemikler zayıflayarak hastalıklı bacak normal bacaktan daha farklı bir görünüşe sahip oluyor. Bu hastalıktan korunmak istiyorsanız tüm vitaminler dahil olmak üzere tüm besin öğünlerinden dengeli ve düzenli bir şekilde tüketmenizi tavsiye ederiz.

Osteoporoz: Erken teşhisin çok önemli olduğu bu hastalıkta kemikler zayıflar ve kolay kırılabilir. Ayrıca kemiklerin delikli bir yapıya sahip olmasında da bu hastalık neden olabilmektedir. Belirtileri ise kaburgada kırıklar, boyda kısalma, sırtın giderek kamburlaşması, omuzların daha yuvarlak bir hal alması vb. durumlardır.

Kemik İltihabı: Kemikteki iliğini mantar ve bakterilerce saldırıya uğraması sonucunda kemik dokusu iltihaba uğrar. Kemik iltihabının 2 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar akut ve kronik kemik iltihablarıdır. Bu iltihabın belirtileri olarak iltihabın bulunduğu kemikte şişme, ağrı vb. belirtileri yanında bazı uzuvların düzgün kullanılamaması ve yüksek ateş de bu hastalığın belirtilerindendir. Ne yazıkki bu hastalıklar çocuklarda daha fazla görülmektedir.