Sağlıklı Kemikler İçin Öneriler

Sağlıklı Kemikler İçin Öneriler

Kemikler, vücudumuzun dik ve sağlam bir şekilde durmasına yarar bu yüzden sağlıklılı kemikler çok önemlidir. İleri yaşlardaki hastalarda sık karşılaştığımız hastalıklardan biri olan kemik erimesi kemik yoğunluğunun azalmasından dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. Erkeklere göre kadınlarda daha sık karşılaştığımız bir sorundur. Bu tür ciddi hastalıklarla karşılaşmamak için bir kaç öneriyi sizlerle paylaşacağım.sağlıklı kemikler için öneriler

  • Büyüme çağındaki çocuklarınızın kalsiyum alımına dikkat edin. Kalsiyum kemikler için çok önemlidir bu yüzden süt ve süt ürünlerinin her gün mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Süt ürünleri tüketemiyorsa kalsiyum desteğini ihmal etmemesi gerekmektedir.
  • D vitamini vücuttaki kalsiyumu aktifleştirir. Yeterli miktarda güneşten D vitamini alamıyorsanız mutlaka D vitamini takviyesi almalısınız.
  • Bir diğer önemli konu da spor yapmak. Yaşlılık hayatınıza yapacağınız en büyük yatırım spor yapmaktır. Hareketsiz kişilerde kemikler zayıflar kırılganlığı artar. Spor yapamıyorsanız bile günlük bir saat kısa yürüyüşler kemik sağlığınızı ilerde olumlu yönde etkileyecektir.